Quantcast
Channel: the garden - Blog Kasi & Andrew Bellingham
Viewing all 127 articles
Browse latest View live

Kwiecień był miesiącem SIEWÓW i SADZENIA, co nowego w MAJU w Zgorzałem?

$
0
0



W naszym ogrodzie ‘the Garden’ wiosna w tym roku naprawdę przepiękna. Z każdym dniem rozkwitają coraz to inne kwiaty, dzięki czemu w każdym zakątku pełno życia, zapachów i śpiewu ptaków.  Już dawno rozgościły się żurawie i umilają swoimi ciekawymi i głośnymi klangorami długie godziny pracy przy siewach czy pikowaniu.

Niestety nie wiemy jeszcze, kiedy uda nam się znowu udostępnić ogród do zwiedzania – ale trzymamy kciuki za letnie miesiące. W maju ogród będzie NIECZYNNY i niestety nie będzie też naszego ukochanego KIERMASZU SADZONEK. 










Niemniej jednak teraz w ogrodzie dzieje się bardzo dużo – nie tylko naszym, ale z pewnością i w Waszych. Koniecznie podczytujcie moje codzienne wpisy i porady na FB oraz Instagramie, słuchajcie naszych z Jackiem Naliwajkiem podcastów Naturalnie o Ogrodach TUTAJ i oglądajcie filmiki na moim nowym kanale You Tube Katarzyna Bellingham – z życia ogrodniczki TUTAJ.






Filmiki są obecnie nagrywane w moim ekologicznym ogrodzie Toadpool w Anglii, gdzie wyczekuję terminu otwarcia granic i możliwości lotu do Polski. Polubiajcie i subskrybujcie plis :-)



Oto jeden z moich filmików ... w roli głównej zazwyczaj koty :-) 








Wydaje mi się, że w tym roku nasze donice wyglądaja szczególnie pięknie i to chyba dzięki tym pysznym, niebieskim hiacyntom ... pamiętam, jak sadziłam je smutnym, listopadowym popołudniem i tyle miesięcy na nie czekaliśmy - teraz są i daja tyle radości.
Wielokwiatowe, pachnące narcyzki kwitną już po tych 'normalnych' narcyzach - dzięki czemu ich sezon jest jakby przedłużony. Hiacynty i szafirki są cudne już od początku kwietnia - kosztowały grosze w Lidlu.  A na pierwszy rzut oka pastelową kompozycje rozbija ciepłem koloru pomarańczowy tulipan - ale mi się podoba :-)





Pamiętajcie, aby przekwitające narcyzy, szafirki, tulipany, hiacynty i bratki koniecznie ogławiać. 



W ogrodzie w Zgorzałem na posterunku jest Alina, Moly i kurki :-) i to właśnie Alina przsłała nam te śliczne zdjęcia, za które jej serdecznie dziękuję. Zobaczcie jak fantastycznie zazielenia się nasz Ogród Angielski (ciepło i zaciszność od wiatru zapewnia mu żywopłot z grabu - jest niezastąpiony!):






Na kwaterach dobrze jeszcze widać ciemną ściółkę czyli kompost, który został rozłożony na powierzchni wszystkich rabat w Ogrodzie Angielskim jesienią po usunięciu roślin jednorocznym oraz przycięciu bylin. Teraz niecierpliwie oczekujemy kwitnienia tulipanów sadzonych w listopadzie - już niektóre widać :-) w wolne miejsca po 15 maja będziemy sadzić podpędzane w tunelu od końca marca dalie oraz rośliny jednoroczne takie jak kosmosy i aminki plus oczywiście bazylia purpurowa krzewiasta i szałwia Amistad.

Teraz najbujniej się zazieleniają przywrotniki ostroklapowe, łubiny, kocimiętki, goździki brodate i ostróżki - to one będą pierwszymi kwitnącymi bylinami na tych kwaterach. 





Cudownie też rozkwita Preria - ale tu o tej porze roku (poza wilczomleczem i sasanką) kwitną nie byliny, lecz śliwa wiśniowa, świdośliwa, czeremcha i jabłonki rajskie ...









Chociaż jak dla mnie, to zawsze prawdziwym rarytasem wiosną jest Ogród Leśny - tam pierwsze kwitnące perełki ściągają do nas przebudzone po zimie owady i cieszą oko wczesnym kolorem:




Na pierwszym planie cudna ułudka wiosenna, a za nią kokoryczka i z prawej zaczyna kwitnąć miodunka ... za chwilkę będzie tu bardzo kolorowo - chociaż już od dawna kwitną ciemierniki i narcyzy to zawsze wyczekuje błękitnej brunery, Erythronium (psiząb) i pierwiosnka łyszczaka. 

Donice przed szklarnia sa pełne koloru i dopełniają ślicznego widoku przy Ogrodzie Leśnym zanim w maju obudzi się kocimiętką, przywrotnikiem i czosnkiem szczypiorkiem Ogród Ziołowy Żwirowy.



Na naszych rabatach wzniesionych w górnym warzywniku już właściwie nie ma miejsca. W kwietniu wysadzone zostały sadzonki wszystkich warzyw tolerujących niskie temperatury czyli między innymi bób, kapusta, jarmuż, kalafior, cebula i wiele sałat czy zieleniny orientalnej. Wprost do gruntu posiane zostały marchew, pasternak, pietruszka i rzodkiewki. 
Na pierwszym planie widać piękne pióropusze karczocha hiszpańskiego. 





Kwiecień był miesiącem wysiewów i wysadzania do ogrodu, ale maj będzie równie pracowity – po 15 maja będziemy starali się jak najszybciej wysadzić do ogrodu wszystkie rośliny, które nie tolerują przymrozków czyli pomidory, dynie, cukinie, ogórki, fasolki, kukurydze i wiele wiele kwiatów jednorocznych na rabaty ozdobne, do naszego ‘ogrodu na kwiat cięty’ i oczywiście do donic.





Wiele warzyw i kwiatów w naszym ogrodzie jest wysiewana wewnątrz tunelu czy szklarni w marcu oraz kwietniu, a potem pikowana oraz wysadzana do ogrodu w postaci sadzonek. W cieple (zazwyczaj na parapetach w domu) są tylko do momentu kiełkowania, a potem już muszą sobie radzić w warukach bez ogrzewania. Oczywiście to nie dotyczy warzyw takich jak pomidory oraz kwiatów jednorocznych takich jak kosmos, cynia czy dalia. Dla nich od początku kwietnia w szklarni działa ogrzewanie.

Wiele roślin jest też wysiewanych wprost do gruntu, szczególnie te korzeniowe czyli marchew, pasternak, pietuszka czy wężymord czarny.



Groszek ogrodowy strączkowy i cukrowy (a także pachnący) oraz bób (poniżej) zostały wysadzone do ogrodu na rabaty wzniesione w pierwszym tygodniu kwietnia, gdyż one nie boją się przymrozków.  


Wszystkie części naszego ogrodu warzywnego górnego oraz dolnego uprawiane są według metody no-dig czyli bez kopania. Każdej jesieni ściółkowane sa na grubość 5 cm kompostem naszym oraz kupionym z lokalnego zakładu utylizacji śmieci. Wiosną nie musimy z glebą nic robić poza lekkim wyrównaniem grabiami i zagony gotowe są do sadzenia oraz siewów. Dzięki ściółkowaniu nie mamy problemu z chwastami oraz szybkim wysychaniem gleby, jest ona też bardziej zasobna. Posłuchajcie o no-dig w naszym PODCAŚCIE tutaj


A w tunelu foliowym już takie piękności - jest co na talerz rzucić ;-) szpinak, sałaty, roszponka, mizuna i mibuna - wszysko siane w listopadzie tu w tunelu do gruntu, po uprzednim uprzątnięciu pozostałości po letnich uprawach pomidorów, papryk, bakłażanów, melonów i arbuzów. Teraz trzeba to wszystko szybko zjeść, bo za parę tygodni znowu trzeba będzie przygotować tu miejsce na ciepłolubne uprawy. Dzięki regularnemu ściółkowaniu kompostem gleba jest tu żywa, zdrowa, zasobna i nigdy jej nie musimy wymieniać. 






Jeżeli chodzi o siewy, to w maju  według Ekologicznego Poradnika Księżycowego 2020 autorstwa Magdaleny Przybylak-Zdanowicz będziemy siać oraz sadzić:


1 - 5 maja kwadra kawiatu i owocu: 

- do gruntu można siać lub sadzić bób, groszek, cukinie, dynie, 

- na rozsady w szklarni można siać groszek, fasolę szparagową i tyczną, kukurydzę, ogórek, cukinie, brokuły, brokuły gałązkowe


8 - 13 kwadra korzenia:

- do gruntu można siać marchew, buraczki, pasternak, pietruszka 

- na rozsady w szklarni można siać buraczki



23 - 29 kwadra liścia:

- do gruntu można siać lub sadzić: sałata, natka pieruszki, koperek, brukselka, późna kapusta, jarmuż

- na rozsady w szklarni można siać: sałata, natka pieruszki, koperek, brukselka, późna kapusta, jarmuż






Nasza szklarenka jak zawsze wiosną pęka w szwach :-) od początku kwietnia mamy w niej ogrzewanie i rozsady pomidorów oraz papryk i bakłażanów. Wcześniej sa tu rozsady warzyw, które nie boja się chłodów - potem wędrują do chłodnego inspektu, tunelu lub wprost do ogrodu. 



Do robienia rozsad w gruncie z nasion roślin dwuletnich (np. niezapominajki, wieczornik damski, goździk brodaty, naparstnica czy miesięcznica oraz lak pachnący) oraz bylin szykujemy się na czerwiec. Najlepiej w dniach 1-3 lub 7-12. W najgorszym wypadku rozsady te możemy robić również w lipcu. Na miejsca stałe rośliny poinny powędrować we wrześniu - my czasami wtedy przesadzamy je do doniczek i na miejsca stałe idą dopiero wiosną przyszłego roku.  




Moly.



Teraz mamy też gorący okres wysyłek ze Sklep Bellingham, a więc jeśli cokolwiek z niego w tym roku zamawialiście, to pewnie teraz swoja przesyłkę z roślinnymi cudami już otrzymaliście, lub otrzymacie ją pod długim weekendzie. Pamiętajcie o najważniejszym - wiele roślin z naszego sklepu trzeba chronić przed przymrozkami






Wysyłamy je do Was troszkę wcześniej, ponieważ zamówień jest bardzo dużo, a rośliny rosną szybko - po prostu nie dalibyśmy rady wysłać ich wszystkich w jednym tygodniu. Wszystkie delikatne rośliny do doniczek (pelagonie, petunie itd) oraz pomidory, bakłażany, papryki, ogórki, cukinie, dynie a także bazylie i szałwie powinny być wysadzone do ogrodu po 15 maja, ale jeśli nie ma przymrozków, to spokojnie mogą poczekać w doniczkach w nieogrzewanej szklarni, folii czy jakims jasnym (ale niezbyt ciepłym) miejscu. Podczas chłodniejszych nocy można okryć je białą agrowłókniną. Najważniejsze aby utrzymywać temperatury powyżej zera (a dla pomidorów 8 oC) jeśli będa miały cieplej, to mogą zacząć jeszcze szybciej rosnąć  jest niepotrzebne. 



Zobaczcie jak fachowo otworzyć karton po dostarczeniu go do Was przez kuriera na filmiku nagranym przez Jacka Naliwajka TUTAJ







Bardzo bardzo staramy się tak pakować nasze rośliny, aby podczas transportu ucierpiały jak najmniej. Każdego roku monitorujemy dostawy i dostosowujemy, zmieniamy kartony. Niestety nie jesteśmy w stanie wpłynąć na to, co z paczkami robia kurierzy. Jeśli wasze rośliny przyjadą w naprawdę bardzo złym stanie, to składajcie reklamacje telefoniczna pod numerem 531 00 54 54,  ale najlepiej poczekajcie jeszcze kilka dni, bo często rośliny dochodza do siebie. Jeśli pomidory czy ogórki zostały złamane powyżej miejsca szczepienia, to rośliny spokojnie odrosną i będziecie się nimi cieszyć przez długi sezon. 




Kartony z roślinami zaraz po otwarciu ...


... i po usunięciu kartonowych grzebieni utrzymujących rośliny i podłoże na miejscu. Należy je delikatnie usuwać ponieważ są przyklejone czasami do listków (nic im sie nie stanie!)


Jeśli nie udało się Wam w tym roku zdobyć jakiejś sadzonki, to niestety zapraszam już teraz w przyszłym sezonie i wtedy warto zamawiać już w styczniu, kiedy na stronach sklepu pojawiają się pierwsze odmiany.



Życzę wszystkim ciepłego i udanego długiego weekendu, teraz nadchodzi czas radości z ogrodu :-) 







Otwieramy nasz ogród !!!

$
0
0




Dni Otwarcia Ogrodu 2020 

Zapraszamy serdecznie na piękne Kaszuby do zwiedzania naszego ogrodu oraz do działającej na jego terenie szkółki roślin oraz kawiarni. Na miejscu jest również darmowy parking, toaleta oraz plac zabaw dla dzieci. Uwaga - psy mogą spacerować tyko w okolicy parkingu oraz na całym terenie naturalnym poza ogrodzeniem ogrodu.

Uwaga! Z powodu pandemii prosimy gości o zachowanie bezpiecznej odległości od innych zwiedzających oraz pracowników, a także o wyrozumiałość i współpracę. Ogrodowa kawiarnia w okresie pandemii działa z uproszczonym menu na zasadach 'take away' - dziękujemy.  




Czerwiec - sobota i niedziela w godzinach 11.00-16.00

Lipiec- sobota i niedziela w godzinach 11.00-16.00

Sierpień- sobota i niedziela w godzinach 11.00-16.00

Wrzesień- każda niedziela w godzinach 12.00-16.00

Październik- każda niedziela w godzinach 12.00-16.00



Adres i dojazd:

Ogród Kasi i Andrew Bellingham
'the Garden'
ul. Zamkowa 2a
83-322 Zgorzałe
woj. pomorskie







Wstęp: 

bilet normalny  10 zł
bilet ulgowy 5 zł
karnet całoroczny 20 zł







Wrzesień w moim ogrodzie warzywnym w Toadpool.

$
0
0




Po sierpniowych upałach nadejście chłodniejszych jesiennych poranków we wrześniu jest bardzo odczuwalne.  Zamykam już na noc moje szklarnie z pomidorami, bakłażanami i paprykami - ich owoce, aby dojrzały potrzebują teraz jeszcze ciepła. 







Pod koniec lata zagony w warzywniku często pustoszeją i na dobrą sprawę można teraz już pomyśleć o ich ściółkowaniu na zimę lub wysiewie nawozu zielonego (słuchajcie naszego podcastuNoO 72: Wrzesień w ogrodzie ekologicznym KLIK 


Ale pierwsze tygodnie września to również świetny czas na wysiew nasion warzyw, które szybko wschodzą i nie boją się chłodów – więc może to będzie najlepszy sposób na wykorzystanie tych wolnych miejsc. 







Jeśli zima nie nadejdzie w tym roku wyjątkowo zbyt wcześnie, to jeszcze przed świętami będziemy mogli zajadać się świeżymi warzywami liściastymi takimi jak:
  • rukola, 
  • musztardowce, 
  • zielenina azjatycka typu mizuna i mibuna, 
  • szpinak, 
  • sałata zimowa, 
  • rzodkwieka, 
  • koperek i może nawet szczypiorkiem oraz brokułem Cima di Rapa – i to są właśnie te jesienne warzywa, które przez ostatnie kilka dni wysiewałam na zagony w moim warzywniku w Toadpool, w Anglii. 


                                                  



Po wysiewach wszystkie zagony przykryłam siatką lub białą agrowłóknina i to nie tylko dla tego, że bez wiatru (którego w Toadpool jest zawsze dużo) i zimnych nocy te nasiona wzejdą wcześniej, ale też i w celu ochrony młodych siewek przed atakami szkodników – a przy roślinach kapustnych takich jak rukola, musztardowce i Cima di Rapa to będą to głównie pchełki ziemne.  
Poza tym w moim ogrodzie zagrożenie dla młodych roślin stanowią sypiające na nich koty i drapiące wszystko kury.


                             







-------------------------------------------------------------------

Czy wrzesień będzie najbardziej pracowitym miesiącem w roku? Zapraszamy na 72. odcinek podcastu, rozmawiamy o tym co planujemy zrobić na koniec lata. Zapisujemy na naszej liście: zbieranie warzyw korzeniowych i dyniowatych, wysiewanie ostatnich poplonów i roślin na nawozy zielone, dzielenie i przesadzanie bylin, sadzenie roślin cebulowych, porządki na warzywnych rabatach i w szklarni, pamiętamy o jesiennym cięciu drzewek i krzewów. Zapraszamy do słuchania TUTAJ.



---------------------------------------------







Oczywiście po wysianiu nasion i przykryciu ich koniecznie zaglądajcie do nich regularnie, ponieważ gleba jest ciepła i siewki o tej porze roku wschodzą bardzo szybko – wkrótce będa nielada kąskiem dla ślimaków. Ślimaki oczywiście zbieramy i usuwamy lub stosujemy inne sposoby walki między innymi granulat, którego substancją aktywną jest fosforan III żelaza – według obecnych badań bezpieczny dla człowieka, zwierząt i środowiska i stosowany w rolnictwie ekologicznym. 







We wrześniu planuję jeszcze do ogrodu posadzić cebulkę dymkę na zbiory czerwcowe – ale jak tylko wypuści zielone pędy/liście (czyli w sumie szczypiorek) to będziemy sią już nimi częstować, pamiętając jedanak o tym, aby nie pozbywać cebulek zbyt dużej ilości liści, bo są one im potrzebne do wzrostu. 





Wszystkie opisane nasiona możecie siać spokojnie w ogrodach w Polsce. My w ogrodzie ‘Ogród Bellingham’ tak robimy, a w październiku i listopadzie przenosimy się z wysiewami do nieogrzewanego tunelu foliowego, gdzie po ostatecznych zbiorach pomidorów wysiewamy nasiona z myślą o wiosennych nowalijkach. 






W związku z tym, że dzień staje się coraz to krótszy, to wrześniowe siewki oczywiście nie są już tak szybkie jeśli chodzi o wzrost, jak nasiona wysiewane wiosną lub latem – niemniej jednak są w stanie wyprodukować smaczny, zdrowy i wartościowy plon.  Powiedziałabym, że plon bardzo cenny w przygotowaniu do zimowych miesięcy. 




We wrześniu będę wysadzała na zagony w wolne miejsca jeszcze sadzonki warzyw wysiewanych latem. W szklarni i  w inspekcie są przygotowane już ładnie podrośnięte por, brokół gałązkowy zimujący (purple sprouting broccoli), kapusta wczesna oraz kalafior. Na dniach powinnam zebrać już cebulę widoczną na zdjęciu powyżej - tu po rozsypaniu kilku garści obornika granulowanego posadzę sadzonki kapustnych na zbiory wiosenne. 



  




Serdecznie zapraszam Was do oglądania moich filmów na kanale You Tube, gdzie pokazuję nie tylko moje ogrody w Polsce i w Anglii, ale i wiele innych pięknych miejsc na świecie. Wszystkie rośliny uprawiam bez grama chemii ogrodniczej i przy jak najmniejszej ingerencji w środowisko naturalne. Moje filmy znajdziecie TUTAJ




------------------------
                                      
             

              


Wszystkim miłośnikom ogrodów przypominam, że mój ogród w Polsce jest do końca października otwarty do zwiedzania. Więcej informacji na temat 'Ogród Bellingham' oraz dojazdu znajdziecie TUTAJ.  


Zapraszam :-) 


Warsztaty WIKLINA W OGRODZIE z Sylwią Kozłowską.

$
0
0

                                                                  11 kwietnia 2021

           



Wszelkie plecione płotki, tunele i furteczki są ważną częścią naszego ogrodu. Staramy się używać jak najbardziej lokalnych materiałów, a więc gałęzie leszczyny, brzozy, wierzby i derenia to podstawa. Plecione konstrukcje są częścią warzywnika i części ozdobnych - stożki nawet nadają się do umieszczania w donicach z jednorocznymi kwiatami pnącymi. Nie mogłabym bez nich żyć. Nadają naszemu miejscu specjalnego uroku i co najważniejsze są naturalne, nie rzucają się zbytnio w oczy, nie krzyczą i tylko pięknie uzupełniają istniejący już ogród czy krajobraz.  







Dla tego też  z wielką przyjemnością zapraszam ponownie na warsztaty wiklinowe w naszym ogrodzie  :-)




WIKLINA W OGRODZIE  - naturalne konstrukcje dla początkujących.


KIEDY: 11 kwietnia 2021

godz. 10.00 - 15.00 

Cena 375 zł / osoba

Ilość miejsc ograniczona.

W cenie lunch oraz materiały. Do domu zabieracie cudny stożek wiklinowy.

Zapisy i rezerwacja pod adresem: biuro@angielskieogrody.com






Wiecie na ile sposobów można wykorzystać wiklinę w ogrodzie? Można zrobić z niej żywe altany, tunele, płoty, płotki oraz świetnie komponujące się z roślinnością kule, walce i stożki. Wszelkie konstrukcje będą wyglądały naturalnie i ładnie przez okrągłe 12 miesięcy.  Dołączcie do nas i pod okiem specjalistki Sylwii Kozłowskiej zbudujcie sobie stożek dla swojego własnego ogrodu! Sylwia przyjedzie specjalnie z Warszawy ze swoją 'Manunaturą' :-)

A jak już nauczycie się podstawowych splotów, to będziecie mogli robić co tylko chcecie - szczególnie fajne są proste podpory do bylin czy niskie ścianki/krawędzie rabat:










Program warsztatów: 
  •          Podczas warsztatów Sylwia opowie o wiklinie. Nauczy nas jak ją pozyskiwać  i z czego jeszcze można pleść cuda do domu i ogrodu.
  •          Wspólnie wykonamy płotek/obrzeże rabaty w naszym ogrodzie – podczas tego nauczymy się podstawowych splotów i metod, które potem będziemy mogli wykorzystać w swoich ogródkach.  
  •          Każdy uczestnik wykona pod okiem Sylwii stożek do swojego ogrodu.


Wiklinowe stożki można używać na rabatach ozdobnych lub w warzywniku.
Ślicznie wyglądają również w dużych donicach porośnięte jednorocznymi
pnączami typu tunbergia.






Kto będzie nas uczył ...



Rękodzieło to dla mnie nie tylko praca, ale także pasja oraz nieustanny 
rozwój - mówi o sobie Sylwia.


Sylwia Kozłowska - z zawodu jest architektem krajobrazu, ma za sobą również studia podyplomowe z ochrony środowiska, florystyki oraz artterapii.  Wieloletnia praca zawodowa i społeczna związana z kształtowaniem oraz ochroną krajobrazu sprawiła, że przyroda stała się dla niej inspiracją a także bodźcem do pracy twórczej. Wierzy, iż bliskość natury wywiera pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Kilka lat temu stworzyła własną pracownię w okolicy Warszawy, w której rozwija swoje techniki wikliniarskie. Twórcze działania łączą się tu ze spokojną pracą i przekazywaniem wiedzy innym. Więcej informacji znajdziecie na stronie Sylwii pod adresem www.manunatura.pl 







Kto wie, jakie cuda będziecie mogli potem robić we własnym ogrodzie - może domki dla jeża, a może koszyk na drewno? Mając podstawową wiedzę plecionkarską, można wiele z nią zrobić. 





Chętnych zapraszam do rezerwowania miejsc pod adresem biuro@angielskieogrody.com

Warsztaty "Eko Warzywnik dla Początkujących" 2021

$
0
0



Jeśli chcecie dowiedzieć się:

- w jakim miejscu założyć warzywnik?
- jak przygotować teren pod warzywnik?
- jak nawozić bez chemii?
- jak prowadzić ogród metodą no-dig?
- jak siać i sadzić warzywa oraz zioła?

to ...




Zapraszam serdecznie na wiosenne warsztaty:

Eko Warzywnik dla Początkujących



KIEDY: 

30 kwietnia 2021

3 maja 2021

godz. 11.00 - 16.00 

Cena 370 zł / osoba *

Ilość miejsc ograniczona.

W cenie lunch oraz materiały. 

Zapisy i rezerwacja pod adresem: 
biuro@angielskieogrody.com





* rezerwacja miejsca wymaga wpłaty bezzwrotnej zaliczki w wysokości 170 zł 

W wyjątkowych sytuacjach termin zajęć można przełożyć jednokrotnie zgłaszając to mailowo nie później niż 7 dni przed warsztatem. 





Zapraszamy z notesem, długopisem i rękawiczkami ogrodniczymi :-)



Warsztaty DIY: "Romantyczne okno do ogrodu"

$
0
0

 




Jeśli tak samo jak ja kochacie stare meble, skrzynki i zardzewiałe wiadra - to zapraszam serdecznie na warsztaty, które w naszym ogrodzie w Zgorzałem poprowadzi Kasia Suchorz ze 





Kasia Suchorz jest projektantką wnętrz i uwielbia otaczać się pięknymi rzeczami z duszą i ciekawą historią. Prowadzi autorską pracownię, w której daje drugie życie starym przedmiotom i tworzy nowe, unikalne dekoracje. Pracuje z ekologicznymi farbami posiadającymi atesty bezpieczeństwa. 




Na naszych warsztatach Kasia nauczy Was jak łatwo można stworzyć prostą, 
lecz efektowną dekorację do każdej przestrzeni. Zbudujecie: 


 "Romantyczne okno do ogrodu"

KIEDY: 

4 maja 2021

godz. 10.00 - 16.00 

Cena 550 zł / osoba 

Liczba miejsc ograniczona.

W cenie lunch oraz materiały, a do domu zabieracie własnoręcznie 
pomalowaną i ozdobioną ramę okienną z okiennicami. 

Zapisy i rezerwacja pod adresem: 
biuro@angielskieogrody.com
 

 


Potwierdzeniem rezerwacji warsztatów jest opłacenie bezzwrotnego wpisowego w wysokości 150zł. Jeśli warsztaty nie odbędą się z powodu organizatora, wpisowe zostaje w całości zwrócone. Do 7 dni przed rozpoczęciem warsztatów, można raz przesunąć warsztaty na inny termin. 


Zapraszamy serdecznie :-)

"Warsztaty ziołowej kosmetyki"

$
0
0


Zapraszam serdecznie do mojego ogrodu na Kaszubach na: 

"Warsztaty ziołowej kosmetyki"

Warsztaty poprowadzi moja koleżanka Dominika - pasjonatka naturalnej pielęgnacji i osoba ekopozytywna. Zioła do swoich kosmetyków będziecie zbierać zarówno w naszym ogrodzie, jak i na dzikiej łące lub w lesie.

 

KIEDY: 

21 maja 2021

godz. 11.00 - 16.00 

Cena 370 zł / osoba 

Liczba miejsc ograniczona.

W cenie lunch oraz materiały, a do domu zabieracie własnoręcznie 
przygotowane kosmetyki. 

Zapisy i rezerwacja pod adresem: 
biuro@angielskieogrody.com



Na naszych warsztatach dowiecie się jakie naturalne składniki dobrać do swojej cery, jakich ziół warto szukać w maju i jak je przetwarzać, aby zachować najwięcej cennych składników. Wypróbujecie także wiele olejków eterycznych, które pobudzą Waszą wyobraźnię.


Prowadząca: 
Zamieniła wygodne życie w mieście na dom w sercu Kaszub. Od kilku lat wytwarza naturalne kosmetyki, świece i ziołowe mikstury. Każdą wolną chwilę spędza na przetwarzaniu darów Matki Natury i komponowaniu nowych przepisów kosmetycznych.


* rezerwacja miejsca wymaga wpłaty bezzwrotnej zaliczki w wysokości 170 zł 

W wyjątkowych sytuacjach termin zajęć można przełożyć jednokrotnie zgłaszając to mailowo nie później niż 7 dni przed warsztatem. 
 

Warsztaty KOSMETYKI ZIOŁOWEJ w naszym ogrodzie. Czerwiec.

$
0
0

 



Wraz z Dominiką Dudzic Moc. Z natury do skóry zapraszamy wszystkich chętnych na kolejne 

zielarskie warsztaty w naszym ogrodzie:


12.06.2021 (sobota)  Kosmetyki Zero Waste w Kostce 


19.06.2021 (sobota)  Świece i Kadzidła - również na komary


26.06.2021 (sobota) Ziołowe Kosmetyki Do Twarzy - krem, esencja, maseczka

 



Warsztaty trwają od godziny 16.00 do 18.00 😃🌿💕

a przed warsztatami możecie sobie zaplanować zwiedzanie naszego ogrodu, co dla uczestników jest gratis 😎🌱





Cena 280 zł / osoba

 

Liczba miejsc ograniczona.

 

W cenie słodki poczęstunek oraz materiały, a do domu zabieracie własnoręcznie

przygotowane kosmetyki lub świece/kadzidła.

 

Zapisy i rezerwacja pod adresem:

biuro@angielskieogrody.com

* rezerwacja miejsca wymaga wpłaty bezzwrotnej zaliczki w wysokości 180 zł

 

W wyjątkowych sytuacjach termin zajęć można przełożyć jednokrotnie zgłaszając to mailowo nie później niż 7 dni przed warsztatem.

 


 


Dominika Dudzic - pasjonatka naturalnej pielęgnacji i osoba ekopozytywna. Zioła do swoich kosmetyków będziecie zbierać zarówno w naszym ogrodzie, jak i na dzikiej łące lub w lesie. Zamieniła wygodne życie w mieście na dom w sercu Kaszub. Od kilku lat wytwarza naturalne kosmetyki, świece i ziołowe mikstury. Każdą wolną chwilę spędza na przetwarzaniu darów Matki Natury i komponowaniu nowych przepisów kosmetycznych.



Wraz z Dominiką Dudzic podczas kręcenia 'ziołowego' odcinka 
do mojego programu GRUNT TO OGRÓD,
który można oglądać w czwartki o godz.21.00 na Domo+ 


 


Na naszych warsztatach dowiecie się jakie naturalne składniki dobrać do swojej cery, jakich ziół warto szukać w czerwcu i jak je przetwarzać, aby zachować najwięcej cennych składników. Wypróbujecie także wiele olejków eterycznych, które pobudzą Waszą wyobraźnię. Poznacie moc ziół stosowanych w formie kadzideł i świec.




 


"Warsztaty ziołowej kosmetyki"

$
0
0

 



Zapraszam serdecznie do mojego ogrodu na Kaszubach na: 

"Warsztaty ziołowej kosmetyki"

Warsztaty poprowadzi moja koleżanka Dominika - pasjonatka naturalnej pielęgnacji i osoba ekopozytywna. 

Przygotujecie własne kremy, maseczki, peelingi i balsamy do twarzy i ciała.

Zioła do swoich kosmetyków będziecie zbierać zarówno w naszym ogrodzie, 

jak i na dzikiej łące lub w lesie.

 

KIEDY: 

13 lipca 2021

godz. 11.00 - 16.00 

Cena 390 zł / osoba 

Liczba miejsc ograniczona.

W cenie lunch oraz materiały, a do domu zabieracie własnoręcznie 
przygotowane kosmetyki. 

Zapisy i rezerwacja pod adresem: 
biuro@angielskieogrody.com



Na naszych warsztatach dowiecie się jakie naturalne składniki dobrać do swojej cery, jakich ziół warto szukać w lipcu i jak je przetwarzać, aby zachować najwięcej cennych składników. Wypróbujecie także wiele olejków eterycznych, które pobudzą Waszą wyobraźnię.


Prowadząca: 
Zamieniła wygodne życie w mieście na dom w sercu Kaszub. Od kilku lat wytwarza naturalne kosmetyki, świece i ziołowe mikstury. Każdą wolną chwilę spędza na przetwarzaniu darów Matki Natury i komponowaniu nowych przepisów kosmetycznych.


* rezerwacja miejsca wymaga wpłaty bezzwrotnej zaliczki w wysokości 190 zł 

W wyjątkowych sytuacjach termin zajęć można przełożyć jednokrotnie zgłaszając to mailowo nie później niż 7 dni przed warsztatem. 
 

Warsztaty Malowania Jedwabiu z Janką Konkol w naszym ogrodzie.

$
0
0

  



Ogród Bellingham oraz ARTETERAPEUTKA Janina Konkol zapraszają Was na

Warsztaty Malowania Jedwabiu:

BATIK – INDONEZYJSKA TECHNIKA ZDOBIENIA TKANIN 

ARTEPRZYGODA Z AROMATAMI PSZCZELEGO WOSKU




Janka jest pedagogiem i arteterapeutką z 20-letnim doświadczeniem 
w pracowni batiku oraz malowania jedwabiu. 



Kiedy -  20 lipca 2021 godz. 11.00 - 16.00

Gdzie -  Pracownia Ogród Bellingham

Cena - 320 zł od osoby*

Uwaga! Ilość miejsc jest ograniczona.

W cenie zapewniamy wszystkie materiały oraz poczęstunek. 

Rezerwacja miejsca pod adresem biuro@angielskieogrody.com





 rezerwacja miejsca wymaga wpłacenia bezzwrotnej zaliczki w wysokości 120 zł 


W wyjątkowych sytuacjach termin zajęć można przełożyć jednokrotnie zgłaszając to mailowo nie później niż 7 dni przed warsztatem. 



      Co zabrać na warsztaty - spodnie i bluza/flanelowa koszula, fartuch, wygodne obuwie na płaskiej podeszwie itp. których nie szkoda pobrudzić barwnikami do tkanin i woskiem.






Warsztaty batiku z elementami arteterapii obejmują następujące zagadnienia:


Wstęp- zajęcia integracyjne i arteterapeutyczne 

... potem:

1.Podstawowe informacje z historii batiku.

2. Naukę projektowania, wybarwienia tkanin, ­ kolory zasadnicze, pochodne, łączenie kolorów, barwienie walorowe.

3. Technologię wykonywania wzoru przy pomocy tjantingów - lejków do wosku

    oraz proporcje mieszanin węzy pszczelej.

4. Tworzenie batikowych tkanin według projektów autorskich.

5 . Usuwanie wosku i utrwalanie barwników.

6. Przytwierdzanie lub oprawianie  prac ( np. toreb, firanek-zazdrostki, lampionów, ubrań itp.) na różne sposoby .

6. Przygotowanie wystawy- ­ zasady ekspozycji tkanin batikowych.

7. Organizacja pracowni, zasady BHP






   Podczas warsztatów proponujemy Wam wykonanie 2 toreb ( jedna z batikową naszywaną aplikacją, a druga z wbatikowaną pracą w torbę ), lub jedną torbą i zazdrostką na okno ( format A3 ).




                              Zapraszamy!

 

Warsztaty Batiku - Arteprzygoda z aromatami pszczelego wosku 25.09.2021

$
0
0

 

Ogród Bellingham oraz ARTETERAPEUTKA Janina Konkel @batikjanki zapraszają Was na

Warsztaty Batiku:

BATIK – INDONEZYJSKA TECHNIKA ZDOBIENIA TKANIN 

ARTEPRZYGODA Z AROMATAMI PSZCZELEGO WOSKU



Janka jest pedagogiem i arteterapeutką z 20-letnim doświadczeniem 
w pracowni batiku oraz malowania jedwabiu. 



Kiedy -  25 wrześniaa 2021 godz. 11.00 - 15.00

Gdzie -  Pracownia Ogród Bellingham

Cena - 320 zł od osoby*

Uwaga! Ilość miejsc jest ograniczona.

W cenie zapewniamy wszystkie materiały oraz poczęstunek. 

Rezerwacja miejsca pod adresem biuro@angielskieogrody.com





 rezerwacja miejsca wymaga wpłacenia bezzwrotnej zaliczki w wysokości 120 zł 


W wyjątkowych sytuacjach termin zajęć można przełożyć jednokrotnie zgłaszając to mailowo nie później niż 7 dni przed warsztatem. 



      Co zabrać na warsztaty - spodnie i bluza/flanelowa koszula, fartuch, wygodne obuwie na płaskiej podeszwie itp. których nie szkoda pobrudzić barwnikami do tkanin i woskiem.






Warsztaty batiku z elementami arteterapii obejmują następujące zagadnienia:


Wstęp- zajęcia integracyjne i arteterapeutyczne 

... potem:

1.Podstawowe informacje z historii batiku.

2. Naukę projektowania, wybarwienia tkanin, ­ kolory zasadnicze, pochodne, łączenie kolorów, barwienie walorowe.

3. Technologię wykonywania wzoru przy pomocy tjantingów - lejków do wosku

    oraz proporcje mieszanin węzy pszczelej.

4. Tworzenie batikowych tkanin według projektów autorskich.

5 . Usuwanie wosku i utrwalanie barwników.

6. Przytwierdzanie lub oprawianie  prac ( np. toreb, firanek-zazdrostki, lampionów, ubrań itp.) na różne sposoby .

6. Przygotowanie wystawy- ­ zasady ekspozycji tkanin batikowych.

7. Organizacja pracowni, zasady BHP






   Podczas warsztatów proponujemy Wam wykonanie 2 toreb ( jedna z batikową naszywaną aplikacją, a druga z wbatikowaną pracą w torbę ), lub jedną torbą i zazdrostką na okno ( format A3 ).




                              Zapraszamy!

Warsztaty "cebulowa lasagne"

$
0
0

 






16-go października zapraszamy serdecznie na warsztaty pt. 

"Cebulowa lasagne - zasady sadzenia 
i pielęgnacji cebul w gruncie oraz donicy".







Podczas warsztatów:

  • nasza główna ogrodniczka Alina pokaże Wam rodzaje roślin cebulowych kwitnących wiosną oraz, na przykładzie tulipanów, w jaki sposób sadzić je do gruntu;  
  • dowiecie się jakie są główne zasady sadzenia, przechowywania zimą, pielęgnacji wiosną oraz co zrobić z cebulkami po przekwitnięciu kwiatów;
  • posadzicie cebulki krokusów i narcyzów do naturalizacji w naszym sadzie; 
  • na koniec pod okiem Aliny stworzycie swoją własną lasagne, czyli obsadzicie donice cebulkami hiacyntów, szafirków, narcyzów i tulipanów (donicę zabieracie do domu).













Warsztaty będą odbywać się na terenie naszego ogrodu
w godzinach od 11.00 do 15.00 


Koszt 390zł/osoba, w cenie jest poczęstunek, cebulki kwiatowe, ekologiczna zaprawa do cebulek, doniczka, którą zabieracie z obsadzeniami do domu.

 Liczba miejsc: 12

Zapisy pod adresem: biuro@angielskieogrody.com
 
Warunkiem rezerwacji miejsca, jest wpłata na konto bezzwrotnej zaliczki w wysokości 190zł.
W wyjątkowych sytuacjach rezerwację można przełożyć na inne zajęcia.
Ogród Bellingham zastrzega sobie prawo do odwołania warsztatów z przyczyn od nas niezależnych. 

Zapraszamy :)



Warsztaty wiankowe na Boże Narodzenie

$
0
0

 





Zapraszamy serdecznie na WARSZTATY ŚWIĄTECZNE:

BOŻONARODZENIOWY WIANEK NA DRZWI LUB STÓŁ 
i inne dekoracje świąteczne wykonane
 z naturalnych materiałów


  27 i 28 listopad 2021 godz. 11.00 - 14.00







Jeśli chcecie nauczyć się robić piękne, naturalne wianki do udekorowania domu lub ogrodu to zapraszamy serdecznie warsztaty do nas do Ogród Bellingham na Kaszubach. Przy świątecznej atmosferze w jesienno-zimowym ogrodzie spotkacie się z ogrodniczką Aliną, która wprowadzi nas w świat zimowych dekoracji. Inspiracją będą oczywiście dary natury, które sami możemy znaleźć podczas spaceru w lesie, parku czy na łące.



w cenę wliczone są:
 
- wszystkie materiały potrzebne do wykonania wianka o średnicy 30 cm;

-poczęstunek, kawa i ziołowe herbaty;


...    i wianki oczywiście zabieramy do domu :-)



l i m i t o w a n a   l i c z b a   m i e j s c







INFORMACJE PRAKTYCZNE:


* Jak zapisać się na warsztaty?

1. Wyślij e-mail na adres biuro@angielskieogrody.com celem dokonania rezerwacji. 
Zaznacz dla ilu osób.

2. Wyślemy Ci odpowiedź czy są wolne miejsca,

3. Dokonaj wpłaty bezzwrotnej zaliczki w wysokości 190zł

4. Otrzymasz potwierdzenie wpłaty oraz udziału w warsztatach.

5. Przyjedź na warsztaty ;-)










Zapraszamy serdecznie :)

Warsztaty 'Wiklina w Ogrodzie 2022' z Sylwią Kozłowską.

$
0
0

 








Z wielką przyjemnością zapraszam ponownie 
na warsztaty wiklinowe w naszym ogrodzie: 


WIKLINA W OGRODZIE  
- naturalne konstrukcje dla początkujących z Sylwią Kozłowską.

2 kwietnia 2022 (sobota)

ORAZ

3 kwietnia 2022 (niedziela)

godz. 11.00 - 15.00


liczba miejsc ograniczona

cena: 390 zł od osoby*

zapewniamy wszystkie potrzebne materiały 
oraz domowy lunch.

           




Zapisy i rezerwacja pod adresem: 

biuro@angielskieogrody.com

lub 

tel. 511 440 034



* rezerwacja miejsca wymaga wpłaty bezzwrotnej zaliczki w wysokości 190 zł 

W wyjątkowych sytuacjach termin zajęć można przełożyć jednokrotnie zgłaszając to mailowo nie później niż 7 dni przed warsztatem. 








Wszelkie plecione płotki, furtki, tunele i furteczki są ważną częścią naszego ogrodu w Zgorzałem. Staramy się używać jak najbardziej lokalnych materiałów, a więc gałęzie leszczyny, brzozy, wierzby i derenia to podstawa. Plecione konstrukcje są częścią warzywnika i części ozdobnych - stożki nawet nadają się do umieszczania w donicach z jednorocznymi kwiatami pnącymi 




Robimy płotek dookoła rabaty.








Wiecie na ile sposobów można wykorzystać wiklinę w ogrodzie? Można zrobić z niej żywe altany, tunele, płoty, płotki oraz świetnie komponujące się z roślinnością kule, walce i stożki. Wszelkie konstrukcje będą wyglądały naturalnie i ładnie przez okrągłe 12 miesięcy.  Dołączcie do nas i pod okiem specjalistki Sylwii Kozłowskiej zbudujcie sobie stożek dla swojego własnego ogrodu! Sylwia przyjedzie specjalnie z Warszawy ze swoją 'Manunaturą' :-)

A jak już nauczycie się podstawowych splotów, to będziecie mogli robić co tylko chcecie - szczególnie fajne są proste podpory do bylin czy niskie ścianki/krawędzie rabat:











Program warsztatów: 

  •          Podczas warsztatów Sylwia opowie o wiklinie. Nauczy nas jak ją pozyskiwać  i z czego jeszcze można pleść cuda do domu i ogrodu.
  •          Wspólnie wykonamy płotek/obrzeże rabaty w naszym ogrodzie – podczas tego nauczymy się podstawowych splotów i metod, które potem będziemy mogli wykorzystać w swoich ogródkach.  
  •          Każdy uczestnik wykona pod okiem Sylwii stożek do swojego ogrodu.







Kto będzie nas uczyć:



Rękodzieło to dla mnie nie tylko praca, ale także pasja oraz nieustanny 
rozwój - mówi o sobie Sylwia.


Sylwia Kozłowska - z zawodu jest architektem krajobrazu, ma za sobą również studia podyplomowe z ochrony środowiska, florystyki oraz artterapii.  Wieloletnia praca zawodowa i społeczna związana z kształtowaniem oraz ochroną krajobrazu sprawiła, że przyroda stała się dla niej inspiracją a także bodźcem do pracy twórczej. Wierzy, iż bliskość natury wywiera pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Kilka lat temu stworzyła własną pracownię w okolicy Warszawy, w której rozwija swoje techniki wikliniarskie. Twórcze działania łączą się tu ze spokojną pracą i przekazywaniem wiedzy innym. Więcej informacji znajdziecie na stronie Sylwii pod adresem www.manunatura.pl 







Zapraszamy :-)

Eko Warzywnik dla Początkujących z Andrew Bellingham i Aliną Zając.

$
0
0

  

Andrew Bellingham



Jeśli chcecie dowiedzieć się:

 - w jakim miejscu założyć warzywnik?
- jak przygotować zagony pod siewy?
- jak nawozić bez chemii?
- w jakie narzędzia się zaopatrzyć?
- jak prowadzić ogród metodą no-dig?
- jak siać i sadzić warzywa oraz zioła?

to ...





Zapraszam serdecznie na wiosenne warsztaty:

Eko Warzywnik dla Początkujących
z Andrew Bellingham i Alina Zając


KIEDY: 

9 kwietnia 2022

godz. 11.00 - 16.00 

Cena 390 zł / osoba *

Liczba miejsc ograniczona.

W cenie lunch oraz materiały. 

Zapisy i rezerwacja pod adresem: 

biuro@katarzynabellingham.pl

lub tel. 511 440 034


Alina Zając - ogrodniczka w Ogród Bellingham.










* rezerwacja miejsca wymaga wpłaty bezzwrotnej zaliczki w wysokości 190 zł 

W wyjątkowych sytuacjach termin zajęć można przełożyć jednokrotnie zgłaszając to mailowo nie później niż 7 dni przed warsztatem. 







Rabaty wzniesione w górnym ogrodzie warzywnym w Ogród Bellingham, Zgorzałe.




Zapraszamy z notesem, długopisem i rękawiczkami ogrodniczymi :-)





Widok na dolny ogród warzywny oraz tunel w Ogród Bellingham, Zgorzałe. 



Wszystkiego dobrego w Nowym Roku 2022!

$
0
0


Angielska zima, Toadpool styczeń 2022


Pozdrawiam wszystkich serdecznie z nadejściem Nowego Roku i życzę obfitych plonów, cudnych kwiatów i radości, spełnienia z tego co robicie! Dla mnie radość i spełnienie oznacza przede wszystkim możliwość świadomej pracy w ogrodzie. Chodzi oczywiście o świadomość ekologiczną – gdy wiem, że to co robię jest dobre dla wszystkich (nie tylko Homo sapiens) to czuję moc, dostaję więcej energii, pomysłów, siły i właśnie wtedy pławię się w szczęściu.

Radością i spełnieniem są dla mnie również rezultaty innej pracy, którą wykonuję. I chociaż dążyłam do tego od ponad 20 lat, to w sumie dopiero kilka lat temu udało mi się przez moją działalność wreszcie dotrzeć do większej ilości ludzi, którym moje porady mogą polepszyć życie. Naprawdę warto wytrwale iść w jednym kierunku i trzymać się swojej prawdy – teraz widzę, jak mocne jest to co przychodzi po latach ciężkiej pracy i wiary w to co się robi.  

 






To była taka lekka refleksja i chciałam się tym z Wami podzielić, ale powiem szczerze, że nie jest łatwo podzielić się ilością różnych spraw, które teraz ‘kręcą się’ dookoła Ogród Bellingham. Pomimo tego, że za oknem panuje zima z krótkimi przerwami na wiosnę (chociaż to oczywiście może się lada chwila zmienić), to mu już intensywnie przygotujemy się do sezonu. Czyszczenie i sortowanie narzędzi oraz sprzętu do ogrodu i szkółki, przegląd i zamawianie nasion, planowanie nasadzeń - to wszystko rutyna, ale w tym roku dodatkowo planujemy rozbudowę ogrodu i przede wszystkim na początek zamontowanie kilku tablic z opisami najważniejszych sposobów uprawy ogrodu w zgodzie z naturą (tu bardzo pomagają nam w zebraniu środków PATRONI). No i są też bardziej nudne (przynajmniej dla ogrodnika) sprawy księgowe, biurowe i finansowe. Na szczęście nie jestem w tym wszystkim sama, tylko mam kilku pracowitych pomocników – dzięki nim nadejście nowego sezonu nie jest aż takie stresujące. Ja ze swojej strony staram się jak najwięcej czasu spędzać w Zgorzałem, ale jak wiecie życie swoje obecnie dzielę na dwa domy, dwa kraje – kiedyś to się na pewno zmieni, ale póki Albert jest w szkole w Anglii, to i ja tu jestem.

 






Chciałam bardzo serdecznie podziękować wszystkim moim PATRONOM za wsparcie i wiarę w to co robię. Dzięki nim jestem w stanie coraz więcej czasu poświęcać na przygotowanie VLOGÓW, nagrywanie PODCASTÓW I LIVE’ów i nawet pisanie BLOGA, a z tego ostatniego cieszę się szczególnie, ponieważ od lat mój blog ‘kuleje’ ze względu na brak czasu – dzięki wsparciu PATRONÓW będę mogła sobie na to teraz czasowo pozwolić.

 





Mam nadzieję, że ten rok będzie dla nas wszystkich lepszy niż ostatni – chociaż ja osobiście nie mogę narzekać. Zeszły rok był dla mnie i dla ogrodu cudowny pod wieloma względami – liczba odwiedzających była imponująca - a co mieliśmy za spotkania z ludźmi! Nie raz płakałam ze wzruszenia i dumy – ach oby tak dalej.

Nagraliśmy też piękny program Grunt to Ogród (piękny ze względu na ważną tematykę i zdolności artystyczne ekipy) i chociaż praca nad jego produkcją była jak dla mnie ekstremalnie trudna – to chyba zrobiliśmy coś dobrego dla wielu wielu ludzi.






Oj było dużo niesamowitych dni, fantastycznych spotkań i emocji! Podejrzewam, że ten nowy sezon będzie w to wszystko jeszcze bardziej bogaty, ponieważ dojdą wycieczki do Angielskich Ogrodów, które ze względu na pandemię ostatni raz odbyły się w roku 2019. Tak więc życzę Wam i sobie dużo siły, zdrowia i przychylnej dla ogrodnika pogody!



    

Zostań naszym PATRONEM https://patronite.pl/ogrodbellingham

 


 

Co można zrobić z fusami po kawie w ogrodzie i w domu.

$
0
0



 

Ostatni weekend spędziliśmy rodzinnie w cudnej angielskiej miejscowości Robin Hood's Bay. Nie obeszło się oczywiście bez 'szlajania się' (jak to mówi moja Mama) po pubach i kawiarniach. I dobrze! Bo w jednej z kawiarenek zobaczyłam coś bardzo bardzo fajnego - przy napisie 

pomóżcie nam ponownie zużyć kawę

poza paczkami z fusami kawy było dużo wartościowych informacji. Jak widzę coś takiego to naprawdę serce roście - taki mały krok, ale zawsze to ważne aby nie marnować materiałów organizcnych tylko dawać im drugie życie. Nie wyrzucajcie FUSÓW!!! Fusy są bardzo wartościowe. Według ulotek (naklejonych przez pracowników kawiarni przy półeczce z torebkami fusów) jest naprawdę sporo pomysłów na ich wykorzystanie, oto kilka z nich:

 

            PIELĘGNACJA SKÓRY i WŁOSÓW:

·         Peeling dla skóry – po zastosowaniu peelingu z fusów kawy skóra czuje się podobno świeżo i jest pełna energii. Wystarczy, że delikatnymi ruchami będziemy wcierać je sobie po ramionach, nogach i gdzie tylko chcemy.

Do zrobienia prostego peelingu wystarczy zmieszać 4 łyżki fusów kawy z 2 łyżkami oleju/tłuszczu kokosowego (w temperaturze pokojowej, aby był miękki) i potem małymi porcjami nakładać na skórę i masować. Zmyć wodą. Taki peeleing można przechowywać w słoiczku z nakrętką.

·         Odmładzanie skóry twarzy – używając fusów kawy jako maseczki na twarz zapobiegamy zmarszczkom i obwisaniu (starzeniu się) skóry.

·         Choroby skóry – jeśli zmieszamy fusy kawy z kremami, które używamy na codzień do pielęgnacji skóry, to pomogą one na przykład w walce z trądzikiem.

·         Dla brunetek – zalewając fusy kawy na 15 minut gorąca wodą możecie zrobić płukankę dla włosów ciemnych oraz rudych. Płucząc w niej włosy nadamy im głębi i pięknego koloru.

 

W OGRODZIE:

·         Dodatek do kompostu – fusy kawy są bogatym źródłem azotu stanowią więc świetny dodatek do pryzmy kompostowej, będą wspomagać w niej prace mikroorganizmów nad przerabianiem materii organicznej w piękny kompost.

·         Nawóz – fusy kawy można rzucać wprost na glebę pomiędzy rośliny takie jak róże, azalie, rododendrony, gdyż są one naturalnym nawozem.

·         Przyjaciel dżdżownic – rozrzucając po powierzchni gleby w ogrodzie fusy od kawy przyciągasz dżdżownice, które jak wiadomo są bardzo pożyteczne w ogrodzie.

·         Super pomoc dla marchwi – przed wysiewami pomieszajcie nasiona marchewki z fusami kawy, w ten sposób ochronicie je przed późniejszymi atakami  połyśnicy marchwianki i dodtakowo zapewnicie glebie składników pokarmowych.

·         Odstraszacz szkodników – posyp glebę w warzywniku fusami od kawy, a tym samym pozbędziesz sie nieproszonych gości takich jak ślimaki i pchełki oraz mrówki. Jeśli wysuszysz fusy i zmieszasz je ze skórką pomarańczy, to taka miksturą zniechęci koty do załatwiania się na zagonach czy na tarasie.

·         Odstraszacz komarów – dodając fusy kawy do zbiorników ze stagnującą wodą zapobiegamy podobno rozmnażaniu się komarów.

 


 


W DOMU:

·         Usuawją przykry zapach – włóż fusy kawy do pończochy lub woreczka i umieść w rzeczach (buty) i miejscach (lodówka,zamrażarka), które brzydko pachną aby pozbyć się smrodu. Fusy można wcześniej wysuszyć w piekarniku.

·         Zamiast płynu do naczyń – tak samo jak robiliście to na obozie harcerskim z piaskiem, to możecie myć, szorować za pomocą fusów kawy i wody naczynia kuchenne.

·         Pomoc w naprawie mebli – małe zadrapania i uszczerbienia na drewnianych meblach można z powodzeniem zamaskować wcierając w nie fusy od kawy.

·         Barwnik – zagotuj fusy lub zmieszaj z gorąca wodą, a otrzymasz naturalny barwnik do wykorzystania przy farbowaniu tkanin, papieru i oczywiście jajek na Wielkanoc.

·         Poprawiacz smaku – dodając fusy kawy do potraw mięsnych i deserów wzmacniasz ich smak ... hmmm może do Tiramisu? 🙂


***

           Zostań PATRONEM Ogrodu Bellingham

                 https://patronite.pl/ogrodbellingham



Kiedy i jak siać pory? Przepis na zupę-krem z pory i rukwi wodnej.

$
0
0

 


Koniec stycznia dla mnie zawsze oznacza dwie rzeczy – przycinanie jabłonek i wysiewy cebuli oraz pora. Dużo opowiadam o tym w moim ostatnim VLOGU, natomiast w PODCAŚCIE mówimy z Jackiem o również o innych pracach w ogrodzie zimą – ale tu na BLOGU dzisiaj chciałam raz jeszcze spisać kilka zasad wartych zapamiętania przy siewie pora i podać Wam obiecany przepis do mojej zupy porowej.



Na początku nie mogę się jednak powstrzymać od pokazania kilku zdjęć z naszego Ogrodu Bellingham w zimowej odsłonie. Wiem, że śnieg pod koniec stycznia zaczyna już się nudzić większości ogrodnikom, którzy z pewnością woleliby już zająć się wysiewami i sadzonkowaniem np. pelargonii czy dalii (to ja!!!) ale prawda jest taka, że ogród w bajecznym kaszubskim krajobrazie pod śniegiem wygląda oszałamiająco pięknie.


Widok z balkonu na 'górny warzywnik' oraz prerię.

Okrywa śnieżna to najlepsze co może być dla ogrodu zimą.

Żywopłot z grabu pospolitego, obwódki z bukszpanu i wiklinowe płoty oraz stożki sprawiają, iż nasz ogród nawet zimą jest ciekawy. 

 


Jak widzicie ważne jest aby w ogrodzie były jakieś formy architektoniczne, ale naprawde nie trzba szaleć jeśli chodzi o elementy małej architektury i budować mury, słupy, kolumny, alkowy, amfiteatry czy inne betonowe ‘ozdoby’, a wystarczy posadzić żywopłot z grabu, zamontować kilka łuków i ustawić na rabatch drewniane obeliski lub nawet wiklinowe stożki.  W momencie, kiedy roślinność zamiera na zimę te elemnty sprawiają, że ogród jest nie tylko ładny (szczególnie pod białą pierzynką) ale też  dynamiczny i ciekawy przestrzennie.

  



Ogród teraz śpi, ale pamiętajcie że już wkrótce wiosna i rozpoczęcie sezonu. Jeśli macie ochotę na kilka dni wakacji w naszym ogrodzie, to zapraszam do naszego nowego Apatramentu dla 4 osób. Szczegóły znajdziecie TUTAJ

 


***


Ok, ale wróćmy do porów – po opublikowniu mojego VLOGAmiałam kilka pytań i teraz podam w ogromnym streszczeniu odpowiedzi, aby rozświetlić jakiekolwiek niejasności.


Siewy - kiedy?


Pory należy wysiewać na rozsady wewnątrz (na przykład na parapecie w domu) w zależności od tego czy są wczesne, średnio wczesne czy późne:  


·         *Wczesne (letnie) wysiewamy na przełomie stycznia i lutego, a wysadzamy do gruntu na przełomie marca i kwietnia, natomiast zbieramy plony lipiec, sierpień.

·         *Średnio-wczesne (letnio-jesienne) wysiewamy na przełomie lutego i marca, a wysadzamy do gruntu na przełomie maja i czerwca, natomiast zbieramy plony od sierpnia do października.

·         *Późne (jesienno-zimowe) wysiewamy w kwietniu, a wysadzamy do gruntu na przełomie czerwca i lipca, natomiast zbieramy plony od póżnej jesieni do wczesnej wiosny.

 

Rodzaj porów zawsze powinien być zaznaczony na opakowaniu nasion. Można to też wywnioskować z opisu czasu wysiewu danej odmiany. 


Co z nasionami na parapecie?

Nasiona porów wysiane do tacek, doniczek lub multidonieczek należu ustawić w miejscu gdzie temperatura nie spada poniżej 8 stopni. Najlepiej jednak będą kiełkowały przy 21 stopniach w dzień i 18 stopniach w nocy. Po wykiełkowaniu można je ustawić w chłodniejszym, ale jasnym miejscu w domu.  Przed wysadzeniem do ogrodu można przenieść je w chłodniejsze warunki około 10 stopni, ale zanim to zrobicie koniecznie przez około tydzień rośliny hartujcie. 

 

Za tackami z bobem i cebulą dymką widoczna jest rozsada pora, 6 marzec 2021


***


Ach i teraz najprzyjemniejszy moment! Zupa! Wiem, że baaaardzo wiele osób zna Krem z Pory i wie dokładnie jak go zrobić – ale wiem też, że każdy ma swoje wersje tego przepisu. Dlatego własnie chciałam podzielić się swoim, który jest specjalnie przystosowany i ‘podrasowny’ kilkoma dodatkowymi składnikami ze względu na mojego niejadka nastolatka Alberta – on tą zupę akurat lubi, więc ja ‘namolna matka’ wrzucam do zupy wszystko co się da, aby (przemycić) zapewnić temu chuderlaczkowi jak najwięcej zdrowia bez dodatkowych dyskusji i stresu!




 

Składniki:

·         2 litry domowego rosołu z ekologicznej kury lub bulionu wegetariańskiego

·         30 gr masła

·         2 ząbki czosnku posiekane

·         2 duże lub 3 normalne pory pocięte na plastry grubości około 2cm

·         3 średnie ziemniaki pocięte na kawałki

·         1 duża marchew pocięta w plastry jak por

·         1 garść rukwii wodnej

·         1 garść rukoli

·         1 garść szpinaku

·         1 garść natki pietruszki

·         Sól ziołowa i pieprz (ja uwielbiam różowy)

·         Kilka łyżek śmietanki lub tłustego mleka


Wykonanie:




·         W garnku wielkości 4 litry rozpuszcamy masło.




·         Na masło wrzucamy czosnek, pory, ziemniaki i marchew, i dusimy pod przykryciem na niskim ogniu przez około 10 minut.





·         Dorzucamy rukiew, rukolę, szpinak i pietruszkę – dusimy dalej przez 5 min.





·         Zalewamy całość rosołem i gotujemy aż ziemniaki będą miękkie – jakieś 15 min.

·         Miksujemy zupę blenderem na krem i doprawiamy solą oraz pieprzem.

·         Wlewamy do miseczek i polewamy śmietanką lub mlekiem, można posypać posiekaną natką.

Smacznego!  


Kochani, to tyle na dziś. Zapraszam serdecznie do oglądania VLOGÓW, słuchania PODCASTÓW i brania udziału w spotkaniech LIVE w każdy poniedziałek o godz. 20.00 na FB Naturalnie o Ogrodach. 






Zostań PATRONEM Ogrodu Bellingham

                 https://patronite.pl/ogrodbellingham



Na zbiory plonów z moich brokułów gałązkowych Early Purple Sprouting muszę poczekać jeszcze parę miesięcy. Wysiewany był w marcu 2021.


Styczeń w moim warzywniku w Toadpool.


Żywopłot z głogu wzdłuż naszego podjadu w Toadpool wygląda zimą przepięknie. 





 

Wycieczki do angielskich ogrodów - Anglia Północna 2022

$
0
0
 
W związku z tak dużą atrakcyjnością tej części Wielkiej Brytanii - w roku 2022 postanowiłam  kolejny raz zaprosić wszystkich, którzy jeszcze tam nie byli na wycieczkę po ogrodach Anglia Północna. Wybierzemy się do hrabstw Derbyshire oraz Yorkshire ... stare i nowe ogrody, piękne posiadłości, wiekowe zamki i bajeczne, średniowieczne miasteczka.






Będziemy chodzić swoimi szlakami, ale i podążać za ogrodami odwiedzonymi, nakręconymi i pokazanymi przez Maję w kilku programach na TVN. A więc przed wyjazdem już możecie poznać większość miejsc, do których się wybieramy. 

Na wycieczkę w roku 2022  proponuję Państwu termin wyjazdu: 

29 czerwiec - 3 lipiec 2022
           
Cena: 795  Funtów Brytyjskich od osoby bez przelotu

HotelBest Western Plus The Quays Hotel Sheffield 









Autokar: Johnsons Coach & Bus Travel, Liveridge House, Liveridge Hill, Henley-in-Arden, Warwickshire,  B95 5QS,  Anglia








PROGRAM WYCIECZKI:


Dzień 1. ŚRODA

Wczesnym rankiem spotkanie na lotnisku Londyn Luton (rano przylatują samoloty WizzAir z Warszawy, Krakowa i Katowic. Samoloty z innych miast przylatują o innych godzinach, więc trzeba to dopasować i umówić indywidualnie z organizatorem wycieczki).  

O godzinie 9 rano odbiór uczestników wycieczki z lotniska i przejazd autokarem po autostradzie M1 w kierunku północnym. Postój w fantastycznym centrum ogrodniczym Harlestone Heath. Około godziny 12.00 wspólny lunch oraz zwiedzanie jednego z moich ulubionych angielskich ogrodów w Coton Manor Gardens, w hrabstwie Northamptonshire.




Jest tu wspaniała szkółka roślin ...





... a także piękny ogród ziołowy i wiele więcej.














Po odwiedzinach Coton Manor wracamy na autostradę M1 i jedziemy dalej na północ do naszego hotelu w Sheffield.




Dzień 2. CZWARTEK

Po śniadaniu wyjazd do ogrodu Chatsworth House.

CHATSWORTH w hrabstwie Derbyshire to unikalne miejsce. Ta ogromna posiadłość fascynuje zarówno historyków, architektów oraz wielbicieli sztuki jak i ogrodników, przyrodnkiów, fotografików i ogólnie wszystkich ludzi wyczulonych na piękno. Położona jest wśród urzekających pejzaży angielskiego Peak District, a jej ogrody, parki oraz polany pokrywają malownicze wzgórza i doliny.




Pierwszy pałac wraz z ogrodami w stylu Elżbietańskim stworzyła tu już w roku 1552 legendarna Bess of Hardwick, która była pramatką rodu Cavendish - obecnie jednej z najbogatszych rodzin w Wielkiej Brytanii. Poprzez kolejne stulecia rodzina dobudowywała i zmieniała wygląd posiadłości. W XVII wieku pałac otaczały rozległe barokowe partery, aleje widokowe, szpalery, boskiety oraz bardzo formalne nasadzenia z przycinanych drzew i krzewów. Istniała tu już imponująca Kaskada oraz Wielki Kanał.

















Wraz z XVIII wiekiem przyszła moda na naturalistyczne parki krajobrazowe - formalne partery zostały więc zastąpione zielonymi połaciami trawy oraz parkiem według projektu Lancelot'a Brown'a. Drzewa do parku projektant sprowadzał aż z Ameryki Północnej!

W latach 20tych XIX wieku krajobraz został ponownie przekształcony przez słynnego projektanta parków, architekta oraz polityka Sir Joseph'a Paxton'a. Paxton nadał Chatsworth modniejszego i trochę bardziej formalnego wyglądu. W tym czasie wybudowano tu nowe oranżerie oraz rozległe ogrody skalne.











Joseph Paxton miał ogromne ilości energii i był oszalały na punkcie ogrodów. Projekt rewaloryzacji posiadłości w Chatsworth był dziełem jego życia. Przyjaźnił się ówczesnym księciem i jego również zaraził swoją pasją. Oto jak Paxton opisał swój pierwszy dzień pracy w Chatsworth:

" (...) zjawiłem się w Chatsworth o wpół do piątej rano (...) jako, że o tak wczesnej porze nie było nikogo widać, przeszedłem przez bramę cieplarni obok starej, krętej drogi, obejrzałem ogród i rozejrzałem się wokół domu. Następnie zszedłem do ogrodu warzywnego, wspiąłem się na mur zewnętrzny i obejrzałem całe miejsce, po czym zapędziłem ludzi do pracy o szóstej. Potem wróciłem do Chatsworth i Thomas Weldon pokazał mi urządzenia wodne, a później poszedłem na śniadanie z biedną, drogą panią Gregory i jej kuzynką. Ta ostatnia zakochała się we mnie, a ja w niej, i tak zakończył się mój pierwszy poranek w pracy w Chatsworth, przed dziewiątą."
(tekst zaczerpnięty z "Historii Ogrodów" Peneopy Hobhouse).





Poza ogrodami ozdobnymi (które są ogromne!!!) jest tu także spory ogród kuchenny połączony z uprawą kwiatów do wazonu:
















Po wizycie w Chatsworth House przejazd do Sheffield Botanical Gardens - ten ogród warto odwiedzić chociażby ze względu na niesamowite oranżerie i ciekawa kolekcję roślin.












Nam z Mają podobało się tutaj bardzo bardzo ... cieszę się, że będę mogła pokazać to miejsce podczas wycieczki. Po wizycie w ogrodzie botanicznym odwiedzimy także Sheffield. Po zwiedzaniu zjemy obiad w pubie i powrót do hotelu.

















Dzień 3. PIĄTEK

Po śniadaniu wyruszymy na podpój cudnego średniowiecznego zamku oraz ogrodu w Haddon Hall w hrabstwie Derbyshire. Zamek wzniesiono na wzgórzu, w malowniczym krajobrazie łąk i zakolach rzeki Wye.


















Pierwszy zamek wybudowano tu w jedenastym wieku dla nieślubnego syna króla Anglii Wilhelma Zdobywcy. Miejsce to rozwijało się przez następne stulecia, do końca siedemnastego wieku, potem popadło nieco w zapomnienie, ale właśnie to uratowało jego charakter. Dzisiaj zamek oraz ogrody udostępnione są do zwiedzania - w murach tego miejsca można przenieść się w przeszłość, gdyż panuje tu niesamowita atmosfera.


















******



Po odwiedzinach w Haddon Hall pojedziemy zobaczyć malownicze Renishaw Hall Gardens, tu zdjęcia z naszej wizyty tam z Mają:





Renishaw Hall & Gardens to przepiękne angielskie rabaty oraz ogród w stylu Classical Italianate założony ponad 100 lat temu. 






















Po zwiedzaniu powrót do hotelu i obiad w hotelu.




Dzień 4. SOBOTA

Po śniadaniu wyjazd do ogrodu Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego w Harlow Carr, Harrogate w hrabstwie Yorkshire. Harlow Carr zwany jest angielskim ogrodem zatopionym w naturze ...




Foto: RHS / Lee Beel


Harlow Carr („carr” w staronordyckim oznacza bagno) rozpościera się w dolinie pełnej zielonych wzgórz, lasów oraz źródeł wodnych. Miejsce to niegdyś porastał las Knaresborough, należący do królewskich terenów łowieckich. Na początku XVIII wieku odkryto tu złoża siarki i planowano założyć „centrum odnowy biologicznej”, udało się to jednak osiągnąć dopiero po ponad stu latach, kiedy to właściciel posiadłości Henry Wright postawił hotel z łaźniami.

O narodzinach ogrodu możemy mówić dopiero pod koniec lat czterdziestych i początku pięćdziesiątych ubiegłego stulecia, kiedy to Harlow Carr służyło jako miejsce badawcze, w którym eksperymentowano z roślinami pod względem ich przydatności do upraw na terenach północnych. W 2001 roku posiadłość Harlow Carr została przyłączona do Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego (RHS).



Foto: RHS / Lee Beel


Foto: RHS / Jerry Harpur


Foto: RHS Library


Foto: RHS / Lee Beel



Obecnie spa już nie istnieje (choć zapach siarki wciąż jest tu wyczuwalny), natomiast ogród rozkwita. Posadzono tu klomby róż i stworzono polanę rododendronów. W północno-zachodniej części ogrodu rosną klony, buki i sosny. Sam ogród wykracza poza standardowy projekt architekta krajobrazu, tu pierwsze skrzypce gra natura i jej swoboda. Z koszeniem łąk czeka się do późnej jesieni, aby zwiedzający mogli cieszyć się polnymi kwiatami kwitnącymi latem.



Foto: RHS / Lee Beel


Foto: RHS Library


Foto: RHS / Lee Beel


Foto: RHS / Lee Beel


Foto: RHS / Bethany Clarke



Harlow Carr jest miejscem, gdzie spotykają się miłośnicy przyrody. Zebrania kółek bonsaistów, amatorów storczyków, fanów paproci lub roślin wrzosowatych, są bardzo popularne. Nie można zapomnieć o tutejszej kolekcji rabarbarów, składającej się aż z trzydziestu gatunków. W XIX wieku hrabstwo West Riding of Yorkshire było cenionym ośrodkiem uprawy tejże rośliny *

O Harlow Carr napisała dla nas Agnieszka Jankowska. 




****



Następnie udamy się do ogrodu w Scampston Hall - The Walled Garden. O odwiedzinach tego miejsca marzyłam od wielu lat, ponieważ projektantem nasadzeń był tu mój ulubiony projektant Piet Oudolf.




Foto: http://www.scampston.co.uk


Foto: http://www.scampston.co.uk



Foto: http://www.scampston.co.uk


Stworzył on w bardzo starej przestrzeni tradycyjnego kuchennego 'ogrodu za murem' bardzo nowoczesny ogród. Posadził tu głównie byliny, ale także rośliny cebulowe i ogromna ilść traw ozdobnych. Dziś ogród (jak i jego twórca) jest legendą. Wierzę, że wart go odwiedzić.




Foto: http://www.scampston.co.uk




Na koniec dnia czas wolny w mieście York.


Widok na York Minster czyli katedrę. Żródło wikipedia.


Wschód słońca nad średniowieczną ulicą SHAMBLES w York (czyli w języku polskim: "jatki").
Tutaj filmowano film Harry Potter. Źródło wikipedia.


Historia tego miasta jest tak stara, jak i fascynująca - rezydowali tu Cesarze Rzymscy, Wikingowie i wszyscy kolejni możnowładcy Anglii - każdy z nich pozostawił po sobie coś dla nas, jakiś namacalny ślad przeszłości - spacer po York to niezapomniane przeżycie.


York Minster. Źródło wikipedia. 




Dzień 5. NIEDZIELA

W ostatni dzień naszej wycieczki wyruszamy po śniadaniu w stronę lotniska. Po drodze zatrzymujemy się w Hardwick Hall - bardzo znanej rezydencji słynnej Bess of Hardwick, która o wszystko rywalizowała z Królowa Elżbietą I! W XVI w była poza królową najbogatszą kobietą w Anglii - wywodziła się z rodu Książąt Shrewsbury i jak na księżna przystało dyktowała ówczesne trendy w architekturze oraz sztuce. Jej pałac jest jednym z najwspanialszych przykładów architektury tzw. "Epoki Elżbietańskiej".






Otaczający pałac Bess ogród, jest prastary. Znajdują się tu bardzo typowe dla angielskich ogrodów grodzenia z cisowych żywopłotów, aleje widokowe, strzyżone trawniki, angielskie rabaty bylinowe i fantastyczny renesansowy ogród ziołowy.











Jak przystało na renesansowy ogród są tu również sady owocowe, łąki oraz pasieki.  Całość połączona ze sobą jak w kolorowym arrasie - tak jak lubiła to Bess :-)


















Przejazd na lotnisko w Luton na godzinę 18.00.





PROSZĘ NIE ZAPOMNIEĆ O WYGODNYM OBUWIU, PARASOLU, APARACIE i ŁADOWARKACH ORAZ ANGIELSKICH ADAPTERACH DO PRĄDU!



Koszt wycieczki obejmuje:
  • transfery z i na lotnisko w Londyn Luton
  • przejazdy luksusowym, klimatyzowanym autokarem prestiżowej firmy Johnsons Quality Coach & Bus Travel z kierowcą
  •  opiekę polskojęzyczną opiekuna wycieczki
  •  przewodniczkę wycieczek - Katarzynę Bellingham
  •  4 noclegi w hotelu 
  • 4 śniadania
  • 2 lunche i 3 obiady 
  • wstępy do wszystkich odwiedzanych ogrodów (uwaga! wybrane do zwiedzania ogrody mogą się do czasu wycieczki zmienić lub zmienić się może kolejność ich zwiedzania.).




    CENA:  795  Funtów Brytyjskich od osoby (w cenę wycieczki nie jest wliczony bilet lotniczy) 



    Bagaż: Osoby, które ze mną jeżdżą od lat już o tym wiedzą, ale nowym uczestnikom polecam wykupienie bagażu – w angielskich szkółkach i ogrodach jest bardzo dużo pokus :-)



    Wszystkie informacje na temat rezerwacji oraz płatności znajdują się w zakładce REZERWACJA. W razie pytań prosimy o kontakt pod adresem emailowym: biuro@angielskieogrody.com lub tel. 607 719 608 





    Kolorowe kompozycje roślinne na zimę - derenie i wierzby w 'ogrodzie zimowym' w Harlow Carr.

    $
    0
    0



    Styczeń i luty nie są chyba miesiącami, które szczególnie kojarzą się nam z kolorem w ogrodzie – ale nie musi tak być! Jak sami zaraz zobaczycie - są rośliny, które mogą ozdobić nasze rabaty albo nawet donice na balkonie czy tarasie oszołamiającymi barwami właśnie teraz na przełomie zimy i wiosny. Chodzi oczywiście o kolorowe pędy dereni, wierzb i innych krzewów, do których mogą dołączyć drzewa i niektóre byliny (np. trawy ozdobne).



    Po prawej widoczne oliwkowe pędy Cornus sericea 'Flaviramea' oraz zaschnięta perowskia.



    Salix alba 'Golden Ness' i kwitnąca kalina odm.  'Charles Lamont'.



    W moim ostatnim filmie na VLOGU pokazuję takie własnie rabaty i rośliny podczas odwiedzin w ogrodzie Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego 'Harlow Carr' w Północnej Anglii. Ogród jest otwarty do zwiedzania przez cały rok.
    Link do filmu znajdziecie tutaj https://youtu.be/pRcVRaOKajg zobaczcie go koniecznie jako uzupełnienie do tego wpisu.


    Cornus sanguinea 'Midwinter Fire'

    Cornus sanguinea 'Midwinter Fire' z miskantem odm. Little Kitten

    Cornus alba 'Sibirica'

    Acer griseum




    Wybór gatunków i odmian jest spory, ale klucz do sukcesu to umiejętne przycinanie pędów – bo to właśnie te młode, jednoroczne pędy mają najbardziej intensywne kolory. Jak widać na filmie ogrodnicy w Harlow Carr przycinają derenie i niektóre wierzby naprawę nisko bo zaledwie około 4 cm nad ziemią i efekt jest niesamowity.  Optymalnym terminem cięcia jest wczesna wiosna.


    Hamamelis x intermedia 'Aurora'

    Hamamelis x intermedia 'Livia'

    Salix gracilistyla 'Mont Aso' 

    Salix alba 'Yelverton' i zaschnięte nasiona miesięcznicy.





    Poniżej znajduje się lista roślin, które pokazałam w filmie z Halow Carr:

    wierzby:
    Salix alba 'Golden Ness'
    Salix alba 'Yelverton'
    Salix × sepulcralis 'Chrysocoma'
    Salix purpurea 'Nancy Saunders'
    Salix gracilistyla 'Mont Aso' 

    derenie:
    Cornus alba 'Kesselringii'
    Cornus alba 'Sibirica'
    Cornus sanguinea 'Midwinter Fire'
    Cornus sericea 'Bud's Yellow'
    Cornus sericea 'Flaviramea'

    oraz:
    Acer griseum
    Hamamelis x intermedia 'Aurora'
    Hamamelis x intermedia 'Livia'
    Hamamelis mollis
    Viburnum x bodnantense 'Charles Lamont'


    Cornus alba 'Kesselringii' a w tle Cornus sericea 'Bud's Yellow'

    Salix alba 'Yelverton'

    Viburnum x bodnantense 'Charles Lamont'






    Viewing all 127 articles
    Browse latest View live